Neustále zdokonaľujeme kvalitu ponožiek a detských pančuchových nohavíc.

Učiť sa od kohokoľvek na svete, a potom zdokonaľovať každý, aj ten najdrobnejší, prvok v systéme.

Tomáš Baťa, zakladateľ TATRASVIT SVIT-SOCKS, a.s..

Aj tam, kde by iní povedali, že je to dobré, my sa snažíme o dokonalosť

Ing. Alexaj Ondrej  viac ako 20 rokov riaditeľ výroby TATRASVIT SVIT-SOCKS, a.s..
Jedinečná elastické konštrukcia bavlnenej priadze.

SLIM FIT ponožky a detské pančuchy.

Bavlnené vlákna nie sú veľmi pružné a elastické. Konštrukcia úpletu (vrúbkovaný povrch) dodávajú pružnosť a elasticitu ponožkám a detským pančuchám zo 100% bavlny.

Na zvýšenie elasticity sme vyvinuli jedinečné bavlnené vlákna s vysokou pružnosťou a elasticitou. Veľmi pružné syntetické elastanové vlákna sme obalili extra dlhými bavlnenými vláknami. Elastanové sú vždy v strede priadze a nikdy neprídu do styku s pokožkou.

Jedinečná bavlnená priadza s elastnanom zachováva komfort bavlny s dokonalou priliehavosťou. A navyše povrch ponožiek a detských pančúch môže byť hladký.

Predĺžili sme stálosť farieb ponožiek a pančuchových nohavíc.

Farby našich úpletov tak ľahko nevyblednú. Ponožky a pančuchové nohavice vydržia viac praní bez straty farby ako minulosti.

Bavlna je vo svojom prirodzenom stave béžová. Ak nie je úplet béžový tak potom musí byť farbený. Zdokonalili sme spôsob farbenia, postupy farbenia a zvýšili kvalitu farieb.

Spôsob farbenia. Existujú dva spôsoby farbenia:

 • Farbenie hotového úpletu. Je to lacnejší spôsob ale aj menej kvalitný.
 • Farbenie priadzí ešte pred pletením. Ide o najkvalitnejší spôsob farbenia.
 • Tatrasvit Socks farbí zásadne priadze ešte pred pletením.

Postup farbenia. Existujú dva postupy farbenia:

 • Adhézny spôsob farbenia, pri ktorom vzniká mechanická alebo aj adhezna väzba farbiva na textilný materiál. Vyznačuje veľmi nízkou farebnou stálosťou. Farba sa na materiál len "priilepí".
 • Chemický spôsob farbenia, pri ktorom Vzniká tak pevná a stabilná chemická väzba. Pri bavlne, kde je základ materiálu celulóza sa chemicky naviaže chemická skupina farbiva na „voľnú skupinu“ celulózového reťazca. Odborne chemicky vzniká tzv. „chemický mostík“ takže nejde o prilepenie, ale o pevnú stabilnú chemickú väzbu.
 • Tatrasvit Socks používa na farbenie priadzí výhradne chemický reaktívny spôsob farbenia. V posledných rokoch vďaka inováciám výrazne zdokonalil chemický spôsob farbenia.

Kvalita farieb.

 • Za posledné roky sme výrazne zdokonalili kvalitu farieb, nielen aby nevybledli, ale aj aj boli viac ekologické.
 • Kvalitu farieb, zdravotnú a ekologickú nezávadnosť veľmi prísne testujú laboratóriá OEKO-Tex Standard 100.
Predĺžili sme stálosť tvaru.

Naše ponožky a pančuchové nohavice sa tak ľahko nezrazia a nerozťahajú.

Stálosť tvaru závisí od pevnosti úpletu. Čím je úplet pevnejší, tým dlhšie drží svoj pôvodný tvar. Pevnosť úpletu závisí od:

 • Pevnosti priadzí. Pevnosť priadze závisí od dĺžky vlákien v priadzi. Tatrasvit Socks používa výhradne len priadze s dlhými a extra dlhými bavlnenými vláknami v priemere 35 mm.
 • Konštrukcia úpletu. Konštrukcia úpletu je závislá od kvality pletacích strojov. Tatrasvit Socks v používa najmodernejšie CNC riadené pletacie stroje. Vysokú kvalitu úpletu oceňujú aj naši zákazníci. Medzi najvýznamnejšie obchodné značky, s ktorými spoločnosť Tatrasvit Svit-Socks doposiaľ spolupracuje alebo spolupracovala patria Bepon, Alain Delon, Hugo Boss, Lacoste,Falke, Burlington, Cerutti 1881.
 • Finálna úprava úpletu. Na celkovú kvalitu úpletu vlýva aj úprava formovanie, kde sa pri definovanej teplote, vlhkosti a tlaku ponožka vlastne „vyžehlí“.  Okrem toho, že ponožka získa konečný tvar dôjde aj k "vzrážaniu" pleteniny a očká sa pevne zatiahnu.
 • Tatrasvit Socks používa najmodernejšie technológie na finálnu úpravu úpletov a neustále zdokonaľuje každý postup.
Bez žmolkovania sú všetky ponožky a pančuchové nohavice

Žmolkovanie spôsobujú krátke bavlnené vlákna v priadzi. Tatrasvit Socks používa priadze s s dlhými a etra dlhými bavlnými vláknami v priemere nad 30 mm, väčšinou však viac ako 35 mm.

 • Krátke bavlnené vlákna sú v dĺžke 28,575 mm. 
 • Dlhé bavlnené vlákna sú v dĺžke od 28,575 mm do 31,75 mm.
 • Extra dlhé bavlnené vlákna sú v dĺžke od 34,925 mm do 50,8 mm.
Ponožky a pančuchové nohavice sú jemné na dotyk.

Jemnosť a hebkosť ponožiek na dotyk závisí od spôsobu pradenia bavlnených vlákien do priadze.

 • Mykaná priadza je každá priadza z mykaného materiálu, ktorý bol spracovaný bez vyčesávanie krátkych vlákien. Vlákna sa intenzívne urovnávajú mnohonásobným prieťahom do pozdĺžneho smeru. Hotová priadza je pomerne pevná, má hladký povrch ale je tvrdá na dotyk.
 • Česaná priadza je vyrobená z materiálu, z ktorého bola odstránená určitá časť krátkych vlákien. Krátke vlákna, obsiahnutá v každom prírodnom staplovém materiálu, odstávajú z povrchu, obmedzujú pevnosť a spôsobujú nerovnomernosti najmä u jemnejších priadzí.
 • Lacné ponožky sú zvyčajne vyrábané s bavlnených priadzí z krátkych bavlnených vlákien pod 30 mm. Tureckí výrobcovia často deklarujú priadzu ako česanú ,ale v skutočnosti je vyrábaná technológiou mykania.
 • Tatrasvit Socks používa výhradne česané bavlnené priadze.
Predĺžená odolnosť voči oderom a prederaveniu.

Ponožky a pančuchové nohavice sa najčastejšie zoderú na päte a špici. Zdokonalili sme úplety, aby sme predĺžili odolnosť voči oderom a prederaveniu.

 • Pre zabezpečenie pevnosti úpletu používame vlastne dve sústavy materiálov priamo v pletenine a to je základný materiál, ktorý tvorí „vizuál“ a je hrubší. Túto sústavu vidíme a cítime pri dotyku.
 • Druhá sústava je „skelet“ ktorí je tvorený jemnejším materiálom. Táto sústava tvorí kostru a dáva úpletu aj elasticitu.
 • Zdokonalili sme úplet tým, že v najviac exponovaných miestach pri nosení (päta a špica) pridávame lokálne naviac ešte jednu tretiu sústavu priadzí a to sa nazýva spevnenie päty a špice.