Materiály na výrobu ponožiek Tatrasvit Socks

Materiál vlákien ponožiek Tatrasvit Socks

Prírodné materiály

BAVLNA Je hlavnou prírodnou textilnou surovinou, ktorá sa vyznačuje ideálnym súhrnom vlastností pre jej použitie pri výrobe textilných výrobkov. Vyznačuje sa vhodnou pevnosťou, pružnosťou, ťažnosťou, dobrými tepelno-izolačnými schopnosťami a schopnosťou dobre prijímať farbivá.

OVČIA VLNA Patrí medzi najstaršie a najdôležitejšie prírodné textilné materiály, ktoré používalo ľudstvo už v dávnych dobách na odievanie. Vyznačuje sa hrejivosťou, je príjemná na dotyk a dobre prijíma farbivá. Pre bežné použitie je upravovaná proti plsteniu.

VISKÓZA Východiskom pre tento prírodný materiál je buničina – celulóza, ktorá sa vyrába z dreva ihličnatých a listnatých stromov. Používa sa buď samostatne alebo v zmesi s bavlnou, vlnou alebo inými syntetickými materiálmi.

Syntetické vlákna na výrobu ponožiek tatrasvit Socks

Syntetické materiály

POLYAMIDOVÉ VLÁKNA (PA/PAD) Syntetické vlákna (nylon) s dobrou pevnosťou, odolnosťou voči oderu, dobre sa farbia a vyznačujú sa nízkou navlhavosťou.

POLYESTEROVÉ VLÁKNA (PES)Tieto syntetické vlákna dobre odolávajú mikroorganizmom, spracovávajú sa v zmesi s bavlnou, vlnou alebo viskózou. Vyznačujú sa pevnosťou a nízkou navlhavosťou. Nevýhodou je sklon ku žmolkovaniu.

ACRYLOVÉ VLÁKNA (PAN)Vynikajú najmä stálosťou na svetle, pevnosťou, ťažnosťou a odolnosťou voči kyselinám. Nemajú sklon ku žmolkovaniu a plsteniu. Vyrábajú sa často v zmesi s vlnou.

POPLYPROPYLÉNOVÉ VLÁKNA (POP)Sú veľmi odolné voči odieraniu a majú výhodnú plastickú aj elastickú deformáciu. Sú odolné voči chemikáliám.

POLYURETÁNOVÉ VLÁKNA (PUR) Patria medzi elastomerové vlákna a vyznačujú sa veľkou rozťažnosťou a schopnosťou opakovaného a takmer úplného návratu do pôvodných rozmerov. Polyuretánové vlákna pod značkou LYCRA vyrába firma Invista (predtým DuPont) a pod značkou DORLASTAN firma BAYER.Najčastejšie sa stretávame s názvom ELASTAN alebo spandex v USA. Vo výrobe ponožiek sa používa okrem holej (neopriadanej) lycry aj opriadaná lycra a to buď polyamidom alebo bavlnou (core-garn).

GUMOVÉ NITE. Výroba gumových nití bola možná už v roku 1939 premenou surového kaučuku na plastickú miesiteľnú hmotu a následnou vulkanizáciou bola plastická kaučuková zmes upravená do elastického stavu – gumy.Gumové sú následne ovinuté bavlnou (optex) alebo polyamidom (latex). Oleje alebo tuky spôsobujú napučanie nite a znižujú jej elasticitu. Gumu môže poškodiť aj pôsobenie UV lúčov alebo suché teplo.

Špeciálna vlákna na výrobu ponožiek Tatrasvit Socks

Špeciálne materiály

PROLEN® SILTEX Špeciálne polypropylénové vlákno modifikované antibakteriálnym aditívom na báze biogénnych iónov striebra, ktoré neškodí telu ani životnému prostrediu. Ióny striebra bránia rastu baktérií a plesní, redukujú nepríjemné pachy a udržiavajú biologickú rovnováhu pokožky počas vrcholových alebo rekreačných športov.

COOLMAX® Špeciálne polyesterové vlákno, ktoré zabezpečuje komfort pri nosení. Odvádza vlhkosť od pokožky a zabezpečuje jej vyparovanie na vonkajšej strane materiálu. Aj pri intenzívnej záťaži udržuje konštantnú teplotu pokožky. Použitie vlákna COOLMAX® zabezpečuje rýchlejšie vyschnutie materiálu v porovnaní s bežnými materiálmi ako sú bavlna alebo iné syntetické materiály.

BAMBUSOVÉ VLÁKNA Vysoký podiel bambusového vlákna (prírodná viskóza) s antibakteriálnymi účinkom zabezpečuje vyššiu hebkosť výrobku a jeho použitie je vhodné pri nadmernom potení nohy a pri náchylnosti k vzniku kožných hubových chorôb.

STRIEBORNÉ VLÁKNA Striebro je známe ako antimikrobiálna látka účinná v boji s baktériami, plesňami a kvasinkami. Zároveň má dobrý vplyv na liečenie drobných škrabancov alebo odrenín a urýchľuje regeneráciu pokožky. Pôsobí aj proti akné, psoriáze, ekzémom a zápalom. Používa sa ako priama súčasť materiálu (polypropylén s aktívnymi biogénnymi ióntami striebra Ag+ implantovanými do jadra priadze). Použitie striebra je netoxické a zdravotne nezávadné.

Aloe Vera úprava ponožiek Tatrasvit Socks

Doplnkové úpravy

Antibakteriálna úprava Sanitized®Účinná antibakteriálna úprava zabezpečuje zamedzenie vzniku a rozšíreniu hubových baktérii a mikroorganizmov, chráni pred vznikom nepríjemných zápachov. Pôsobí ako deodorant a zabezpečuje hygienickú sviežosť výrobkov. Úprava je bezpečná voči pokožke a životnému prostrediu. Má dlhodobý účinok a vysokú stálosť aj pri viacnásobnom praní.

Zmäkčujúca úprava Použitá zjemňujúca úprava zvyšuje elastickú pružnosť, priľnavosť, jemnosť a pohodlie pri zabezpečení optimálneho klimatického komfortu. Zároveň zintenzívňuje a prehlbuje farby výrobku a je odolná voči vypratiu.

Úprava Aloe Vera Výťažky z Aloe Vera môžu byť pri výrobe pridávané do textilného výrobku. Blahodarné účinky výťažkov z rastliny majú pozitívne účinky na ľudskú pokožku. Úprava obsahuje aj vitamín E a včelí vosk, má výrazný antibakteriálny efekt.

Úprava Eukalyptus Dodáva ponožkám sviežu vôňu, ktorá sa prenáša aj na obuv. Eukalyptus odpudzuje kliešte a drobný hmyz, je to vhodná úprava pre textilné výrobky nosené vo voľnej prírode. Eukalyptus má tiež hojivé účinky a lieči drobné ranky.

Copyright © 2020 TATRASVIT SVIT-SOCKS, a.s. All rights reserved. Stránku vytvoril a prevádzkuje OPTIMAT.SK